Spedycja to szeroki wachlarz usług związanych z obsługą przesyłki. Usługa spedycyjna rozpoczyna się od jej nadania, obejmując po drodze cały proces transportu, a kończy się na dostarczeniu przesyłki w odpowiednie miejsce. Cała ta usługa odbywa się na zlecenie klienta i wykonywana jest przez firmy specjalizujące się w tym zakresie, czyli firmy spedycyjne.
Historia spedycji – co warto wiedzieć
Pojęcie spedycji pojawiło się już w XV wieku, kiedy to jej początek wymuszony został poprzez nadany odgórnie warunek składowania towaru w miastach. Ta konieczność skutkowała zapotrzebowaniem na nową usługę transportową.
Stąd też ówczesna ludność stawiała pierwsze kroki w usługach transportowych i spedycyjnych. XIX wiek przyniósł zaś wynalezienie maszyny parowej, która zapoczątkowała rozwój spedycji krajowej.
Różnice pomiędzy spedycją a transportem
Pojęcie spedycji często mylone jest z transportem. Warto wiedzieć, iż są to różne terminy, pod którymi ukrywają się inne czynności. Transport jest przemieszczaniem się odpowiednich ładunków lub osób przy użyciu dostosowanego do tego środka lokomocji.
Spedycja od transportu różni się przede wszystkim tym, iż nie obejmuje samej czynności transportu, a również wszystkie procedury, które się z nim wiążą.
Dodatkowo firmy spedycyjne w przeciwieństwie do transportowych bardzo często nie posiadają swoich środków transportowych, więc muszą podejmować współpracę z inną firmą posiadającą w swoich zasobach flotę transportową.
Podział spedycji
Pierwszy z podziałów spedycji, wynika z obszaru, na którym usługa jest wykonywana. Wyróżniamy w nim spedycję międzynarodową oraz krajową. Spedycja międzynarodowa pozwala na transport ładunku pomiędzy różnymi krajami, zaś spedycja krajowa to przygotowanie i transport ładunku w obrębie jednego kraju, np. Polski.
Drugi podział stosuję się biorąc pod uwagę ilość oraz rodzaj środku transportu. W tym przypadku możemy wymienić spedycję gałęziową, która polega na transporcie jednym środkiem lub spedycję intermodalną, która wykonywana jest za pomocą co najmniej dwóch środków transportowych z co najmniej dwóch gałęzi transportu w tym morskiego, lotniczego, kolejowego bądź drogowego.
Wśród spedycji krajowej w Polsce, biorąc pod uwagę środek lokomocji, wyróżniamy spedycję kolejową, lotniczą oraz samochodową.
Spedycja lotnicza
Spedycja lotnicza jest jedną z najbardziej pewnych, gdyż towary przesyłane w ten sposób docierają najszybciej do celu. Dzięki temu rodzajowi spedycji możemy przewozić towary wrażliwe na niską bądź wysoką temperaturę oraz towary niebezpieczne.
Spedycja kolejowa
Spedycja kolejowa pozwala na przewóz towarów drogą kolejową. Plusem tego wariantu jest punktualność, gdyż opóźnienie w tego typu transportach zdarzają się bardzo rzadko.
Towar jest przewożony w kontenerach bądź cysternach. W Polsce transport kolejowy przewozi przede wszystkim węgiel, paliwa, rudy, stal, ciecze, artykuły chemiczne oraz zboża.
Spedycja samochodowa
Spedycja samochodowa jest największą gałęzią ogólnej spedycji krajowej w Polsce. W ramach jej organizuje się transport towaru za pomocą odpowiednich aut, które posiadają odpowiedni stopień załadunku. Do tej spedycji wykorzystywane są również często ciągniki i samochody z naczepami. Transport drogowy najczęściej wykorzystywany jest w małych odległościach.
Spedycja w Polsce z roku na rok rozwija się coraz prężniej. Na rynku wprowadzane są różne innowacje, a wielu młodych ludzi decyduję się na studia o kierunku logistyki, na których zdobywa się wykształcenie, pozwalające na obranie etatu w firmie spedycyjnej.